• benchmark.pl
  • Foto
  • Tryb Nocne w Huawei P30 Pro - przydatny nie tylko gdy jest ciemno
Tryb Nocne w Huawei P30 Pro - przydatny nie tylko gdy jest ciemno
Foto

Tryb Nocne w Huawei P30 Pro - przydatny nie tylko gdy jest ciemno

przeczytasz w 4 min.

Przybliżamy funkcjonowanie trybu fotografowania Nocne, który w wyjątkowo dobry sposób zaimplementowany jest w smartfonach Huawei P30 Pro. I wbrew nazwie sprawdza się nie tylko nocą.

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

wysoka jakość wykonania; atrakcyjna stylistyka; bardzo dobry i czytelny wyświetlacz; długi czas pracy na akumulatorze; bardzo szybkie ładowanie 40 W (70% w pół godziny); szybka ładowarka w zestawie; ładowanie bezprzewodowe 15 W; ładowanie zwrotne przewodowo i bezprzewodowo; wydajność chipsetu Kirin 980 i pamięci; zoptymalizowany Android 9 i EMUI 9.1; świetne aparaty cyfrowe z przodu i z tyłu; optyczny zoom x5 (135 mm); duży potencjał foto-wideo za dnia i nocą;

Minusy

brak złącza minijack; brak przejściówki USB typ C - minijack w zestawie; brak trybu wideo 2160/60p;

Od pewnego czasu oprogramowanie aparatów we wszystkich smartfonach, które aspirują do miana tych najlepszych w dziedzinie fotografii, wyposażane jest w specjalne dedykowane tryby Noc, Nocny czy też Supernoc. Początkowo były to tryby typowo tematyczne, które jedynie dostosowywały ekspozycję do warunków słabego oświetlenia, ale robiły niemal to samo co tryb automatyczny. Z czasem tryby typu Noc stały się wyrafinowanymi narzędziami do fotografowania, które wykorzystują technikę łączenia obrazów, wielokrotnej ekspozycji ważonej jasnością poszczególnych partii kadru. Tak by nic nie umknęło uwadze aparatu, ale też by zbyt jasne obiekty nie uległy niepotrzebnemu prześwietleniu. Z definicji widać, że jest to rozbudowany HDR, coś co jeszcze lepiej radzi sobie z obrazami o dużej rozpiętości tonalnej. Huawei i jego smartfony, z P30 Pro na czele, to urządzenia mobilne, które radzą sobie wyjątkowo dobrze w tym reżimie fotografowania.

Efektowe funkcje fotografowania, które bazują na zasadach trybu Nocne

W Huawei P30 Pro jest dostępnych kilka trybów fotografowania, które bazują na podobnym rozwiązaniu co tryb Nocne. Ten ostatni wyróżniony jest na przewijanym pasku z trybami fotografowania. W części Więcej znajdziemy tryb Malowanie Światłem, który oferuje dostosowane specjalne funkcje fotografowania ulicznych strug świateł samochodów, miękkiego rozmytego jedwabiście strumienia wody, typowego malowania światłem na ciemnym tle oraz generowania linii z trajektoriami ruchu gwiazd. Te wszystkie tryby najlepiej wykorzystywać wyłącznie w spodziewanych okolicznościach i na pewno przy niewielkiej ilości dodatkowego światła (wyjątek Jedwabista woda), a jeśli się da też z pomocą statywu.

Huawei P30 Pro jedwabista woda
Tryb Jedwabista woda w Huawei P30 Pro

Wróćmy jednak do trybu Nocne bo po ten najczęściej będziemy prawdopodobnie sięgać podczas fotografowania Huawei P30 Pro. Wbrew nazwie nie jest to tryb, z którego należy korzystać wyłącznie nocą. I choć wyda się to nierealne, ale w słabym oświetleniu z jakim mamy do czynienia o zmroku, ale też później, w miastach nie musimy sięgać po ten Tryb. Dobre, a często bardzo dobre, efekty wieczorem uzyskamy też korzystając z tradycyjnej automatyki fotografowania.

Tryb Nocne potrzebny, ale nie tak jakby nam się to wydawało

Po co więc nam ten tryb Nocne? Oto odpowiedź. Po ten tryb sięgać należy w sytuacji gdy zależy nam na dobrym naświetleniu wszystkich elementów kadru, a istnieje ryzyko, że rozszerzona ekspozycja zwykłego zdjęcia czy nawet HDR, nie poradzi sobie z sytuacją. By zilustrować w czym rzecz cztery zdjęcia wykonane na klatce schodowej w słoneczny dzień. To bardzo trudna sytuacja, gdyż mamy jasny motyw widziany przez okno i stosunkowo ciemny korytarz. Dla ludzkiego oka to rzecz, do której można się przystosować, ale sensor światłoczuły domyślnie reaguje nieco inaczej. Dlatego nie tylko zdjęcie w trybie standardowej automatyki, ale też HDR nie spełnia idealnie naszych oczekiwań. Z kolei tryb Nocne, który sprawia że elektronika aparatu w smartfonie reaguje na oświetlenie podobnie jak kombinacja ludzkie oko i nasz mózg, zapewni efekt najbardziej satysfakcjonujący.

Huawei P30 Pro porównanie tryby foto
Fotografia z korektą na minus by pokazać co jest za oknem, korekta na plus by pokazać korytarz, efekt HDR oraz tryb Nocne

I to jak widzicie nie tylko w nocy, ale za dnia. Podobne sytuacje, gdy mamy spore kontrasty, z którymi HDR radzi sobie nie najlepiej, napotkamy oczywiście też wieczorami spacerując po mieście czy przechadzając się po lesie. I wtedy warto sięgnąć po tryb Nocne.

Korzystanie z trybu Nocne

Tryb Nocne pozwala nam na regulację czułości ISO oraz czasu naświetlania. Domyślnie oba te parametry jak i reszta ustawień ekspozycji są regulowane automatycznie. Wtedy tryb Nocne zazwyczaj dobiera czas ekspozycji wynoszący około 4 do 5 sekund niezależnie od pory dnia. W bardzo słabym oświetleniu może on ulec wydłużeniu do nawet 10 sekund, ale wtedy warto już mieć pod ręką statyw. Oczywiście istnieje szansa że „utrzymamy stabilnie” tak długo smartfon, ale jest ona stosunkowo niewielka.

Ręcznie możemy ustawić nawet 32 sekundowe naświetlanie. Tak długa ekspozycja potrzeba będzie wyłącznie w warunkach „całkowitej” ciemności, czyli z dala od świateł miejskich, na przykład w polu. Jakakolwiek lampa w pobliżu miejsca wykonywania zdjęcia zredukuje potrzebę wydłużania czasu.

Huawei P30 Pro szeroki kąt nocne
Zdjęcie wykonane w trybie Nocne Huawei P30 Pro przy pomocy ultraszerokiego kąta

Tymczasem domyślne w trybie Nocne naświetlanie przez 4 do 5 sekund i związane z nimi drgania smartfona doskonale kompensuje oprogramowanie aparatu w Huawei P30 Pro. Tryb Nocne dostępny jest przy dowolnym ustawieniu zoomu, z zachowaniem zasady, że dla bliskich kadrów rejestracji obrazu przy krotności 5x i ponad dokonuje główny sensor, a nie teleobiektyw. Poza tym kompensacja drgań na dużych ogniskowych jest z oczywistych względów słabsza niż przy standardowej ogniskowej 27 mm w głównym aparacie.

Oprogramowanie na tyle dobrze stabilizuje nasze drgania, że zdjęcie, które jest ostre możemy wykonać nawet gdy nie znajdujemy się w stabilnej pozycji. Dlatego nie tylko drżące ręce przez te kilka sekund nie są problemem (zwykła optyczna stabilizacja radzi sobie z czasami co najwyżej sporego ułamka sekundy), ale też niestabilne w trakcie jazdy wnętrze pojazdu. Aparat można rzec wyłapuje wszystkie obiekty i tło i dba o to by pozostały one nieporuszone na wynikowym obrazie.

Huawei P30 Pro ciemny autobus wnętrze
Wnętrze ciemnego autobusu w czasie jazdy

W przypadku bardzo dynamicznych elementów kadru jak przemieszczające się osoby pojazdy trudno oczywiście o nieruchomość, ale za to dostaniemy efektowne ich rozmycie. Jeśli z kolei dynamiczny obiekt jest dobrze oświetlony to nawet w trybie Nocne będzie ostry.

Huawei P30 Pro koncert
Zdjęcie koncertowe wykonane w trybie Nocne

I jeszcze jedna rzecz. Możemy podpowiedzieć trybowi Nocne jak bardzo ma wysilać się przy naświetlaniu zdjęcia wybierając punkt ostrości, a w zasadzie punkt pomiaru ekspozycji. Przy odległych kadrach i tak ostro wyjdzie całe zdjęcie, a wskazując jasne miejsce możemy sprawić, że wynikowa fotografia nie będzie „zbyt jasna”. Wskazując miejsce ciemne z kolei sprawimy, że tryb Nocne będzie bardziej czuły i naświetli kadr mocniej.

Cechy zdjęć wykonanych w trybie Nocne

Zdjęcia wykonane w trybie Nocne w słabszych fotograficznie smartfonach sprawiają wrażenie brudnych, sztucznie przetworzonych i choć mogą znaleźć amatorów to nie są najlepszym przykładem dobrej fotografii mobilnej. Z kolei Huawei P30 Pro radzi sobie pod tym względem dużo lepiej. Nawet fotografie wykonane w ciągu dnia nie będą odbiegać od tego co uzyskamy w wystarczającym w dobrym oświetleniu trybie automatycznym.


Zdjęcie w trybie Nocne wykonane za dnia w lesie

Tryb Nocne pozwala nam uzyskać obrazy, które mają dobrze określone barwy, sporą rozpiętość dynamiczną (w przypadku nocnych ujęć w mieście może okazać się, że niebo jest zbyt jasne, ale temu problemowi czoła stawić muszą także fotografujący tradycyjnymi aparatami cyfrowymi), ładnie podkreślone kontury. Wnikliwe oko dostrzeże pewien spadek szczegółowości obrazu, ale nie jest on dokuczliwy dopóki nie bawimy się w wycinanie kadrów z ujęć.

Plusy i minusy trybu Nocne

Jakie są minusy trybu Nocne? Przede wszystkim czas jaki trzeba poświęcić na uzyskanie fotografii. W tym trybie nie możemy korzystać z seryjnej fotografii. Każde zdjęcie to kilka sekund, które zajmuje naświetlenie kadru i jego zapisanie, co wiąże się z obróbką w pamięci smartfona. Tryb Nocne angażuje też w większym stopniu zasoby fotograficzne, dlatego trzeba liczyć się z szybszym wyczerpaniem akumulatora. No i wspomniany spadek szczegółowości. Jednak gdy jesteśmy w stanie zaakceptować te rzeczy, a w przypadku Huawei P30 Pro można być tego niemal pewnym, tryb Nocne świetnie sprawdzi się zarówno w nocy jak i w dzień, zawsze gdy mamy scenę ze słabo oświetlonymi motywami lub dużymi kontrastami. Oczywiście nie namawiam do używania tego trybu non-stop bo to mija się z celem, ale warto pamiętać, że zawsze jest pod ręką, a raczej pod naszym palcem.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    pawluto
    2
    Urządzenie za 3,7 tys zł - No to nie wyobrażam sobie by robiło złe zdjęcia.
    Jeśli jeszcze można z tego zadzwonić to będzie rewelacja...hahahahaha Taki żart...Na początek weekendu :)